Ile kosztuje stan surowy otwarty domu w 2026 roku?

https://paro.pl/wp-content/uploads/2026/10/IMG_20211019_150345-scaled.jpg

Ile kosztuje dom w stanie surowym? Ceny, tabele i metoda wyceny na podstawie 63 rzeczywistych kosztorysów z lat 2020–2026. Ceny, tabele i metoda wyceny na podstawie 63 rzeczywistych kosztorysów z lat 2020–2026

Na pytanie „ile kosztuje dom w stanie surowym za metr?” można odpowiedzieć jedną liczbą, ale ta liczba myli się często o 20–30%. Na przykład dwa domy o tej samej powierzchni użytkowej mogą różnić się ceną o połowę, bo jeden stoi na płaskiej działce na ławach, a drugi ma piwnicę, stropy o dużych rozpiętościach i skomplikowany dach.

W tym artykule pokazujemy dane z naszych kosztorysów. Przeanalizowaliśmy 184 pliki wycen stanu surowego otwartego. Do statystyk wybraliśmy jeden ostateczny kosztorys na każdą budowę: 63 domy jednorodzinne z lat 2020–2026. Ponadto nie podajemy nazw inwestycji ani inwestorów. Każdą budowę opisujemy wyłącznie jej powierzchnią użytkową (PU) i cechami konstrukcji.

Na końcu artykułu znajdziesz metodę wyceny w 4 krokach z tabelami. Sprawdziliśmy ją na 27 kosztorysach z lat 2025–2026: dla 16 z nich wynik mieścił się w ±10%, a mediana błędu wyniosła 8,5%.

Jeżeli planujesz budowę – sprawdź nasze realizacje. Dowiedz się więcej o naszej firmie.


Najważniejsze liczby w skrócie

Wskaźnik (2026, netto) Wartość
Mediana ceny SSO za m² powierzchni użytkowej ok. 3 730 zł/m²
Typowy przedział (środkowe 50% budów) 3 330–4 110 zł/m²
Pełny rozrzut w 2026 2 900–5 200 zł/m²
Typowy dom 250–350 m² PU 0,85–1,35 mln zł netto
Wzrost ceny za m² 2021 → 2026 (mediana) +51% (2 460 → 3 730 zł/m²)
Wzrost samych stawek jednostkowych 2021 → 2026 ok. +36%
Największy element kosztu fundamenty z robotami ziemnymi: ok. 37%
Struktura ceny materiały 37%, robocizna 31%, koszty pośrednie 15%, podwykonawcy i sprzęt 11%, zysk ok. 6%
VAT dla domu do 300 m² PU 8% (nadwyżka powyżej 300 m² – 23%)

1. Czym jest dom w stanie surowym otwartym (SSO)

Dom w stanie surowym otwartym ma kompletną konstrukcję i dach, ale nie ma jeszcze okien i drzwi zewnętrznych. Następnie przychodzi stan surowy zamknięty (SSZ), a na końcu stan deweloperski.

Co wchodzi w zakres SSO (zakres przyjęty w naszych kosztorysach)

Grupa prac Zakres
Prace przygotowawcze ogrodzenie tymczasowe, kontenery (biuro, szatnia, WC), zasilanie placu budowy, kontenery na odpady, geodezyjne wytyczenie budynku, dokumenty zgłoszenia
Roboty ziemne zdjęcie humusu, wykop pod fundamenty, obsypanie fundamentów, zasyp wewnętrzny
Fundamenty chudy beton, ławy lub płyta fundamentowa, ściany fundamentowe, izolacja przeciwwilgociowa, termoizolacja (XPS), folia kubełkowa, uziemienie (otok), kanalizacja podposadzkowa, odbiór dna wykopu przez geologa
Posadzka na gruncie zasyp i zagęszczenie, chudy beton, folia, zbrojona płyta posadzki
Ściany konstrukcyjne ściany zewnętrzne i nośne (murowane lub żelbetowe), słupy, wieńce, nadproża
Stropy płyty stropowe, podciągi, belki, wieńce, schody żelbetowe
Dach więźba lub stropodach, membrana, łaty i kontrłaty, pokrycie, obróbki blacharskie, rynny i rury spustowe, okna dachowe lub wyłaz, wyposażenie dachu
Kominy kominy systemowe z okuciem i czapami
Ściany działowe murowane z pustaków lub bloczków, z nadprożami

Czego zwykle nie ma w cenie SSO

Pozycja Gdzie się pojawia
Okna, drzwi zewnętrzne, bramy garażowe stan surowy zamknięty
Warstwy wykończeniowe dachu płaskiego (izolacja spadkowa, membrana) często poza SSO, wyceniane osobno
Instalacje, tynki, wylewki, elewacja stan deweloperski
Wymiana gruntu, zabezpieczenie ścian wykopu, odwodnienie wyceniane po badaniach geotechnicznych
Mury oporowe, rozbiórki, niecka basenu pozycje dodatkowe
Wywóz nadmiaru ziemi zależnie od oferty – sprawdź

Wniosek dla porównywania ofert: porównuj tylko oferty o tym samym zakresie. Brak zaplecza budowy, wywozu ziemi, izolacji fundamentów czy ścian działowych obniża „cenę za metr” o 10–20%. Inwestor jednak nie oszczędza na tym ani złotówki, tylko płaci później.


Budowa domu jednorodzinnego w stanie surowym otwartym z zapleczem budowy i rusztowaniami

Wycena domu w stanie surowym

2. Ile kosztuje dom w stanie surowym w 2026 roku – szybkie widełki

2.1. Ile kosztuje dom w stanie surowym za m² według typu (2025–2026)

Ceny netto, bez pozycji dodatkowych (mury oporowe, basen, rozbiórki).

Typ budynku Liczba budów Mediana [zł/m² PU] Przedział typowy (25–75%) Min–max
Bez piwnicy, dach stromy 9 3 730 3 680–4 260 2 840–4 950
Bez piwnicy, dach płaski 3 2 920 2 680–3 760 2 440–4 610
Z piwnicą lub garażem podziemnym, dach stromy 11 3 610 3 210–4 430 3 060–5 050
Z piwnicą, dach płaski 4 3 360 3 220–3 760 3 120–4 640
Wszystkie domy 2025–2026 27 ok. 3 670 3 110–4 290 2 440–5 050

Jak czytać tę tabelę:

  • Dom w stanie surowym z piwnicą nie jest wyraźnie droższy za m² PU, bo piwnica dokłada też powierzchni użytkowej. Podnosi natomiast kwotę całkowitą: część podziemna kosztuje 2 800–3 500 zł za m² rzutu.
  • Dom w stanie surowym z dachem płaskim nie musi być droższy. Zwykle zastępuje go dodatkowy strop żelbetowy, a warstwy izolacyjne stropodachu (ok. 450 zł/m²) wycenia się poza SSO. Licząc z tymi warstwami, dom z dachem płaskim wychodzi zwykle drożej.

2.2. 2.2. Mały czy duży dom w stanie surowym – cena za m² (2025–2026)

Powierzchnia użytkowa Liczba budów Mediana [zł/m²] Przedział typowy
poniżej 250 m² 6 3 870 3 630–4 250
250–350 m² 13 3 360 3 130–3 730
350 m² i więcej 8 4 000 3 110–4 550

Mały dom w stanie surowym jest droższy za m², bo koszty stałe rozkładają się na mniejszą powierzchnię. Z kolei duże domy w naszej bazie też wychodzą drożej. To zwykle rezydencje z garażem podziemnym, dużymi rozpiętościami stropów i rozbudowaną konstrukcją żelbetową, więc w tym przypadku standard przeważa nad efektem skali.

2.3. Ile kosztuje dom w stanie surowym – kwoty dla typowych metraży (2026, netto)

Przedział wynika z typowego zakresu 3 330–4 110 zł/m². Wartość środkowa to mediana 3 730 zł/m².

PU [m²] Dolna granica Wartość środkowa Górna granica
120 400 tys. zł* 450 tys. zł* 495 tys. zł*
150 500 tys. zł 560 tys. zł 615 tys. zł
180 600 tys. zł 670 tys. zł 740 tys. zł
200 665 tys. zł 745 tys. zł 820 tys. zł
250 835 tys. zł 935 tys. zł 1,03 mln zł
300 1,00 mln zł 1,12 mln zł 1,23 mln zł
350 1,17 mln zł 1,31 mln zł 1,44 mln zł
400 1,33 mln zł 1,49 mln zł 1,64 mln zł
500 1,67 mln zł 1,87 mln zł 2,06 mln zł

* Domy poniżej 150 m² są zwykle o 10–15% droższe za m² niż wynika z tej tabeli.

Ta tabela daje widełki z dokładnością ok. ±20%. Do dokładności ok. ±10% potrzebna jest metoda elementowa z rozdziału 6.


3. Ile kosztował dom w stanie surowym w latach 2021–2026

3.1. Cena za m² powierzchni użytkowej – mediany roczne

Rok Liczba budów Mediana [zł/m² PU netto] Zmiana r/r Uwagi
2021 21 2 460 – przedział 2 160–3 000
2022 7 2 920 +19% skok cen materiałów, zwłaszcza stali
2023 4 – – za mała próba, by podać medianę
2024 3 ok. 2 810 – mała próba, orientacyjnie
2025 12 3 980 – nowy, pełniejszy szablon kosztorysu
2026 15 3 730 −6% przedział 3 330–4 110, stabilizacja stawek

Skąd wzrost o 51%?

Wzrost 2021 → 2026: +51% w cenie za m². Na ten wzrost składają się dwa zjawiska:

  1. Ceny jednostkowe (materiał + robocizna) wzrosły o ok. 36% (ważony koszyk pozycji, tabela 3.3).
  2. Reszta, czyli ok. 11%, to większy zakres i wyższy standard: więcej piwnic i garaży podziemnych, płyt fundamentowych, żelbetu w ścianach, nowoczesnej architektury z dużymi przeszkleniami. Dochodzi do tego pełne zaplecze budowy (prace przygotowawcze urosły z ok. 14 tys. do ok. 50 tys. zł) i jawne liczenie kosztów pośrednich oraz zysku.

Spadek mediany w 2026 o 6% wynika głównie z innego zestawu budów. Natomiast stawki jednostkowe nie spadły: na przykład beton podrożał w tym czasie o 13%, a stal i deskowania nie zmieniły ceny.

3.2. Ceny jednostkowe najważniejszych pozycji (mediany z kosztorysów, zł netto, stawki kompletne z materiałem i robocizną)

Pozycja Jedn. 2021 2022 2023 2024 2025 2026 Zmiana 2021→2026
Stal zbrojeniowa z montażem kg 8,6 9,0 8,7 7,9 8,8 7,9 −8%
Beton płyty stropowej z pompą m³ 450 520 540 523 644 725 +61%
Beton ław fundamentowych m³ 420 520 515 575 644 725 +73%
Chudy beton m³ 380 465 490 500 600 600 +58%
Deskowanie płyty stropu m² 100 100 100 131 163 163 +62%
Deskowanie ścian żelbetowych m² 195 165 225 235 279 263 +35%
Murowanie ścian nośnych (ceramika, silikat, bk) m² 195 253 300 290 289 301 +54%
Ściany działowe murowane m² 150 206 230 210 217 204 +36%
Więźba dachowa z drewna impregnowanego m² połaci 153 165 165 – 181 181 +19%
Pokrycie blachą (rąbek, panel) m² 300 350 415 400 326 408 +36%
Wykop mechaniczny m³ 25 42 60 45 36 38 +50%
Termoizolacja ścian fundamentowych (XPS) m² 99 133 134 144 138 163 +66%

Dodatkowe stawki z kosztorysów 2026 (pojedyncze pozycje, orientacyjnie):

Pozycja Jedn. Cena 2026 netto
Dachówka ceramiczna płaska – krycie m² ok. 234
Gąsiory ceramiczne mb ok. 277
Kontrłaty m² ok. 43
Membrana dachowa m² ok. 15
Rynny ukryte (systemowe, EPDM) mb ok. 427
Rury spustowe ukryte w termoizolacji mb ok. 252
Obróbki blacharskie rynien (aluminium) mb ok. 197
Komin systemowy z kanałem wentylacyjnym mb ok. 1 320
Okno wyłazowe dachowe z kołnierzem szt. ok. 5 200
Deskowanie słupów żelbetowych m² ok. 320–380
Deskowanie podciągów i nadproży m² ok. 312
Deskowanie schodów (obmiar w mb stopni) mb ok. 320
Izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych m² ok. 88
Folia kubełkowa m² ok. 15
Kanalizacja podposadzkowa mb ok. 225
Uziemienie – otok z bednarki 30×4 mb ok. 53
Geodezyjne wytyczenie budynku kpl. ok. 4 900
Kontener budowlany (biuro / szatnia) miesiąc ok. 860
Kontener sanitarny miesiąc ok. 500
Kontener na odpady budowlane z wywozem szt. ok. 1 900

Punkt odniesienia z 2017 r. (oferta stanu surowego innego wykonawcy z regionu): stal zbrojeniowa 4,10 zł/kg, murowanie ścian nośnych 155 zł/m², ławy fundamentowe 640 zł/m³. Od 2017 r. stawki kompletne za murowanie i beton mniej więcej się podwoiły.

3.3. Indeks do przeliczania starych ofert na ceny 2026

Indeks obliczono jako ważony koszyk stawek jednostkowych: beton 25%, deskowania 20%, stal 15%, murowanie 15%, dach 15%, izolacje 10%.

Rok oferty Indeks (2026 = 1,00) Mnożnik do cen 2026
2021 0,737 × 1,36
2022 0,819 × 1,22
2023 0,868 × 1,15
2024 0,875 × 1,14
2025 0,974 × 1,03
2026 1,000 × 1,00

Przykład: dom w stanie surowym wyceniony w 2022 r. na 900 tys. zł netto kosztowałby dziś ok. 900 000 × 1,22 = 1,10 mln zł.

3.4. Jak zmieniła się struktura kosztu SSO

Element 2020–2021 2022–2023 2025 2026
Prace przygotowawcze 2% 2% 5% 5%
Roboty ziemne, fundamenty, posadzka na gruncie 31% 23% 34% 37%
Ściany konstrukcyjne 15% 16% 14% 14%
Stropy (z belkami, wieńcami, schodami) 17% 17% 25% 18%
Dach 27% 33% 21% 23%
Kominy 1% 1% 1% 2%
Ściany działowe 4% 4% 3% 4%
Pozycje dodatkowe 9% 4% 9% 9%

Wskaźniki elementów (mediany, zł netto):

Wskaźnik 2020–2021 2022–2023 2025 2026 (przedział typowy)
Strop kompletny [zł/m² stropu] 632 710 824 717 (659–823)
Dach stromy kompletny [zł/m² połaci] 656 860 940 848 (675–1 003)
Ściany konstrukcyjne [zł/m² ściany] 341 418 582 534 (457–582)
Ziemne + fundamenty + posadzka [zł/m² PU] 718 657 1 149 1 231 (1 063–1 456)
Ściany działowe [zł/m²] 155 219 228 210
Prace przygotowawcze [zł na budowę] 13 800 15 400 53 900 50 600

3.5. Z czego składa się cena (kosztorysy 2025–2026, 24 budowy)

Składnik Udział (mediana) Zakres
Materiały 37,1% 26–53%
Robocizna 30,6% 22–39%
Koszty pośrednie (kierownictwo, biuro, transport, ubezpieczenia) 15,0% –
Podwykonawcy i sprzęt 11,1% 3–22%
Zysk operacyjny wykonawcy 5,9% 3–11%

4. Przykłady rzeczywistych kosztorysów (bez nazw inwestycji)

4.1. Ile kosztował dom w stanie surowym – kosztorysy 2025–2026

Ceny netto bez pozycji dodatkowych. „Fund.” to roboty ziemne + fundamenty + posadzka na gruncie. Kolumny „Fund.”, „Ściany”, „Stropy” i „Dach (udział)” pokazują udział w cenie SSO. Strop i dach podano w zł za m² stropu i za m² połaci.

Domy do 300 m² PU

PU [m²] Piwnica Dach Cena SSO netto zł/m² PU Fund. Ściany Stropy Dach (udział) Strop [zł/m²] Dach [zł/m² połaci]
160 nie stromy, rozbudowany 646 tys. 4 035 18% 16% 12% 46% 659 924
165 tak stromy 835 tys. 5 052 43% 12% 15% 19% 1 013 727
218 nie stromy 944 tys. 4 323 23% 29% 13% 21% 505 897
223 nie płaski 652 tys. 2 917 42% 22% 21% – 561 –
226 tak stromy 814 tys. 3 611 33% 12% 20% 25% 755 598
233 nie stromy 863 tys. 3 701 18% 20% 29% 26% 1 163 983
254 tak stromy 854 tys. 3 362 37% 11% 20% 14% 715 –
263 nie stromy 979 tys. 3 726 25% 20% 12% 34% 717 1 003
277 nie stromy, poddasze 827 tys. 2 990 23% 19% 17% 31% 850 675
282 nie stromy 1 202 tys. 4 258 26% 17% 28% 19% 1 149 780
285 tak płaski 1 319 tys. 4 636 43% 16% 31% – 976 –
285 nie stromy, ceramika 1 050 tys.* 3 683 23% 19% 25% 16% 751 618

* W tej kwocie jest rozbiórka istniejącego budynku za 87,5 tys. zł. Bez niej SSO kosztuje ok. 962 tys. zł (3 376 zł/m²).

Domy powyżej 300 m² PU

PU [m²] Piwnica Dach Cena SSO netto zł/m² PU Fund. Ściany Stropy Dach (udział) Strop [zł/m²] Dach [zł/m² połaci]
302 tak stromy 933 tys. 3 094 38% 20% 19% 15% 669 940
313 tak stromy 982 tys. 3 133 39% 14% 12% 31% 656 848
323 tak płaski 1 051 tys. 3 255 42% 15% 36% – 833 –
328 tak stromy 1 079 tys. 3 290 37% 20% 15% 18% 659 838
336 tak płaski 1 166 tys. 3 472 51% 12% 34% – 813 –
339 garaż podziemny płaski 1 560 tys. 4 608 59% 18% 18% – 702 –
348 nie płaski 849 tys. 2 439 26% 26% 43% – 651 –
362 nie stromy 1 029 tys. 2 842 20% 12% 26% 39% 904 1 085
364 tak stromy 1 650 tys. 4 539 35% 11% 32% 14% 918 1 264
367 tak stromy 1 586 tys. 4 319 38% 13% 31% 14% 1 191 1 323
412 nie stromy, duży 2 040 tys. 4 953 38% 22% – 32% – 777
466 tak stromy 1 712 tys. 3 674 40% 4% 20% 26% 507 1 246
500 tak płaski z małym dachem 2 296 tys. 4 593 32% 9% 49% 5% 1 360 –
564 tak stromy 1 724 tys. 3 059 36% 12% 17% 27% 744 920
862 tak płaski 2 690 tys. 3 121 45% 16% 28% – 650 –

Co pokazują te kosztorysy

  • Najdroższe za m² (4 300–5 050 zł) są domy z ciężką częścią podziemną (fundamenty powyżej 40% ceny) albo ze stropami powyżej 900 zł/m² (duże rozpiętości, podciągi, wsporniki).
  • Najtańsze za m² (2 440–3 000 zł) to domy o prostej bryle, bez piwnicy, z prostym stropem (poniżej 700 zł/m²).
  • Najszerzej różnią się udziały fundamentów (18–59%) i dachu (0–46%). To one decydują o odchyleniu od średniej.

4.2. Kosztorysy 2021–2022 (dla porównania, ceny z tamtego okresu)

Rok PU [m²] Cena SSO netto zł/m² PU
2021 115 397 tys. 3 452
2022 175 537 tys. 3 067
2022 175 547 tys. 3 124
2021 181 425 tys. 2 350
2021 183 350 tys. 1 911
2021 185 399 tys. 2 162
2021 192 431 tys. 2 245
2021 225 477 tys. 2 122
2021 228 685 tys. 3 005
2021 232 693 tys. 2 986
2021 232 571 tys. 2 461
2021 233 572 tys. 2 459
2021 249 599 tys. 2 404
2021 252 670 tys. 2 658
2021 269 536 tys. 1 993
2021 274 852 tys. 3 117
2021 280 521 tys. 1 860
2022 287 837 tys. 2 916
2021 292 1 651 tys. 5 655
2022 304 956 tys. 3 144
2021 306 623 tys. 2 034
2021 310 886 tys. 2 859
2022 320 749 tys. 2 341
2021 345 862 tys. 2 497
2022 349 1 009 tys. 2 895
2022 396 600 tys. 1 515
2021 483 1 681 tys. 3 481
2021 704 3 531 tys. 5 015

Jak przeliczyć stare ceny na 2026 rok

Żeby porównać te ceny z dzisiejszymi, pomnóż je przez indeks z tabeli 3.3 (2021: × 1,36, 2022: × 1,22). Przykład: dom w stanie surowym o powierzchni 249 m², wyceniony w 2021 r. na 599 tys. zł, kosztowałby dziś ok. 815 tys. zł.


5. Od czego zależy, ile kosztuje dom w stanie surowym

Poniżej czynniki uszeregowane od największego wpływu na cenę.

5.1. Grunt, posadowienie i część podziemna (30–60% ceny)

  • Warunki gruntowe. Grunt słabonośny, nasypy i woda gruntowa oznaczają głębsze posadowienie, wymianę gruntu (150–250 zł/m³ z wywozem), drenaż, odwodnienie wykopu i szczelną hydroizolację. Dlatego badanie geotechniczne przed wyceną to najtańszy sposób na uniknięcie dopłat.
  • Spadek terenu. Dom na stoku oznacza ściany oporowe, częściową piwnicę, większe wykopy i ściany fundamentowe żelbetowe. W naszej bazie dom ok. 360 m² na stoku w górach kosztował ponad 9 600 zł/m² PU, z czego 62% przypadło na fundamenty.
  • Ławy czy płyta fundamentowa. Różnica jest mała i bywa w obu kierunkach. Dla domu 263 m²: ławy 891 tys. zł, płyta 869 tys. zł. Dla domu 226 m²: ławy 891 tys. zł, płyta 946 tys. zł. Płyta opłaca się przy słabym gruncie i prostym rzucie.
  • Piwnica i garaż podziemny. Część podziemna kosztuje 2 800–3 500 zł za m² rzutu (wykop, płyta, ściany żelbetowe, hydroizolacja, XPS, strop nad piwnicą). W domu 339 m² z garażem podziemnym fundamenty stanowiły 59% ceny SSO.
  • Wywóz urobku. 60–90 zł/m³. Przy piwnicy to często kilkaset m³ ziemi.

5.2. Bryła i wielkość – jaki dom w stanie surowym jest najtańszy

  • Efekt skali. Dlatego dom w stanie surowym o powierzchni 150 m² jest za m² zwykle o 10–15% droższy niż dom 250 m².
  • Zwartość bryły. Każdy uskok, wykusz i narożnik dokłada ścian, wieńców, fundamentów i krawędzi dachu. Najtańszy jest prostokąt o proporcjach ok. 1:1,5.
  • Kondygnacje.
    • Dom parterowy ma na każdy m² PU najwięcej fundamentu i dachu.
    • Dom z poddaszem użytkowym oszczędza na stropie, ale ma większy i bardziej złożony dach.
    • Dom piętrowy ze stropem nad piętrem ma najkorzystniejszy stosunek konstrukcji do powierzchni.
  • Wysokość kondygnacji. 3,0 m zamiast 2,7 m to ok. 10% więcej ścian, słupów i deskowań pionowych.

5.3. Konstrukcja i architektura

  • Udział żelbetu

    Ściana żelbetowa 25 cm kosztuje 650–750 zł/m², a ściana murowana z wieńcami i nadprożami ok. 500–540 zł/m². Duże przeszklenia narożne, wsporniki, nadwieszenia i otwarte przestrzenie wymagają podciągów, słupów i nadproży żelbetowych. Ich deskowanie jest drogie: słupy 320–380 zł/m², podciągi 312 zł/m².

  • Stropy

    Kompletny strop monolityczny kosztuje 650–850 zł/m². Przy dużych rozpiętościach, wspornikach i grubych płytach dochodzi do 1 000–1 360 zł/m² (w tabeli 4.1 widać to przy domach 233, 282, 367 i 500 m²).

  • Dach

    • Kompletny dach stromy kosztuje 675–1 000 zł za m² połaci, mediana ok. 850 zł.
    • Cenę podnoszą kosze, lukarny, duży kąt, blacha na rąbek, dachówka ceramiczna, rynny ukryte i okna dachowe.
    • Dom 160 m² z poddaszem miał 324 m² połaci, czyli dwa razy więcej niż PU, i dach stanowił 46% ceny.
  • Materiał ścian

    Ceramika, silikat i beton komórkowy różnią się o kilkanaście procent na m² ściany. Jednak więcej zależy od grubości, liczby otworów i nadproży niż od samego materiału.

5.4. Ceny materiałów (ok. 37% ceny)

Najważniejsze materiały to beton, stal, ceramika, drewno, XPS i pokrycie dachowe. W latach 2021–2026 beton podrożał o ok. 60–70%, a izolacje o ok. 65%. Stal po szczycie w 2022 r. jest dziś tańsza niż w 2021 r. Dlatego oferta sprzed 2–3 lat wymaga przeliczenia indeksem z tabeli 3.3.

Ogólne zmiany cen w budownictwie publikuje Główny Urząd Statystyczny

5.5. Robocizna i dostępność ekip (ok. 31%)

Najbardziej pracochłonne są deskowania i zbrojenie drobnych elementów: słupów, nadproży, schodów i wieńców. W rezultacie konstrukcja z wieloma takimi elementami jest droga nawet przy małej ilości betonu. W sezonie (kwiecień–październik) ekipy są obłożone. Z kolei praca zimą wymaga dogrzewania betonu i osłon.

5.6. Organizacja budowy i logistyka

  • Zaplecze budowy przez 6 miesięcy kosztuje 30–60 tys. zł.
  • Na ciasnej działce w mieście trzeba użyć dźwigu, uwzględnić brak miejsca na składowanie, ograniczenia godzin pracy i ochronę sąsiednich budynków. To zwykle +5–10%.
  • Liczy się też dojazd dla pompy i gruszek z betonem oraz odległość od betoniarni.

5.7. Koszty pośrednie, ryzyko i zysk wykonawcy (ok. 21%)

Koszty pośrednie (kierownictwo budowy, biuro, transport, ubezpieczenia) to ok. 15%, a zysk ok. 6%. Wykonawca, który ich nie wykazuje, ukrywa je w stawkach albo nie ma z czego pokryć ryzyka. Ponadto narzut rośnie przy niepełnej dokumentacji, gdy ilości są „szacunkowe” albo brakuje projektu wykonawczego konstrukcji.

5.8. Forma umowy

  • Ryczałt przenosi ryzyko na wykonawcę, więc zawiera bufor.
  • Kosztorys powykonawczy jest tańszy na starcie, ale ostateczna kwota jest nieznana.
  • Klauzula waloryzacyjna na beton i stal obniża cenę ofertową przy długich budowach.
  • Materiały inwestora zmniejszają kwotę oferty, ale przenoszą na inwestora ryzyko dostaw.

5.9. VAT

Budowa domu jednorodzinnego do 300 m² PU jest objęta stawką 8%. W większym domu część do 300 m² ma 8%, a nadwyżka 23%, proporcjonalnie do powierzchni. Ceny porównuj zawsze netto.


6. Jak samodzielnie wycenić dom w stanie surowym z dokładnością ok. 10%

Metoda sumuje koszty elementów. Każdy element ma swoją „jednostkę wyceny” i stawkę kompletną 2026 (materiał, robocizna, sprzęt, koszty pośrednie i zysk).

Krok 1. Ustal ilości

Najlepiej odczytać je z projektu: z rzutów, przekrojów i zestawień. Jeśli projektu jeszcze nie ma, użyj wskaźników z tabeli. Wyliczono je z ilości w 27 kosztorysach z lat 2025–2026.

Ilość Z projektu Szacunek bez projektu (wskaźnik) Typowy zakres
Powierzchnia zabudowy (Z) rzut parteru po obrysie ścian zewn. piętrowy: 0,55 × PU; z poddaszem: 0,65 × PU; parterowy: 1,15 × PU –
Ściany zewnętrzne i nośne [m²] obwód × wysokość − otwory + ściany nośne wewn. 1,0 × PU (lub 4,4 × √Z × 3,1 m × liczba kondygnacji × 0,85) 0,8–1,4 × PU
Stropy [m²] suma płyt stropowych (z nad piwnicą) piętrowy ze stropem nad piętrem: 1,2 × PU; piętrowy bez stropu nad piętrem lub z poddaszem: 0,6 × PU; z piwnicą: + powierzchnia piwnicy 0,6–1,6 × PU
Połać dachu stromego [m²] powierzchnia połaci z okapami 1,6 × Z (piętrowy), 2,0 × Z (poddasze użytkowe), 1,45 × Z (parterowy) 0,5–2,0 × PU
Ściany działowe [m²] długość × wysokość − drzwi 0,6 × PU 0,5–0,95 × PU
Kominy [mb] wysokość kominów 8 mb (jeden komin systemowy) 0–16 mb

Krok 2. Pomnóż ilości przez stawki elementów (2026, netto)

Element Jednostka Stawka bazowa Zakres typowy Uwagi
Prace przygotowawcze ryczałt 30 000 zł + 60 zł × PU 35–60 tys. zł zaplecze, prąd, geodezja, odpady, ogrodzenie
Ziemne + fundamenty + posadzka – bez piwnicy m² PU 880 zł 650–1 100 lub 1 400–1 500 zł za m² zabudowy
Ziemne + fundamenty + posadzka – z piwnicą m² PU 1 410 zł 1 200–1 650 lub 3 100 zł za m² rzutu piwnicy + 1 450 zł za m² reszty zabudowy
Ziemne + fundamenty – ciężkie (garaż podziemny, stok, woda) m² PU 2 000 zł 1 650–2 700 po badaniu geotechnicznym
Ściany konstrukcyjne (murowane z wieńcami, nadprożami, słupami) m² ściany 540 zł 460–600 ceramika ≈ silikat ≈ bk (±5%)
Ściany żelbetowe 25 cm m² ściany 700 zł 650–750 gdy żelbet > 30% ścian
Strop monolityczny kompletny (z belkami, wieńcami, schodami) m² stropu 740 zł 650–850 gęstożebrowy ok. 620, duże rozpiętości 900–1 350
Dach stromy kompletny – dachówka ceramiczna m² połaci 850 zł 680–1 000 więźba, membrana, łaty, pokrycie, obróbki, rynny, wyłaz
Dach stromy – blachodachówka m² połaci 700 zł 600–800
Dach stromy – dachówka betonowa m² połaci 760 zł 650–850
Dach stromy – blacha na rąbek m² połaci 950 zł 850–1 100
Dach płaski – bez warstw (attyki, obróbki) m² dachu 130 zł 100–200 płyta stropodachu liczona w stropach
Dach płaski – z warstwami (izolacja spadkowa, membrana) m² dachu 450 zł 380–550
Okno dachowe / wyłaz z kołnierzem szt. 4 500 zł 3 000–6 000
Ściany działowe murowane m² 210 zł 195–240
Kominy systemowe z okuciem mb 2 000 zł 1 500–2 500 ok. 16 tys. zł za komin 8 mb

Krok 3. Zastosuj korekty

Sytuacja Korekta Do czego
Dach złożony (kosze, lukarny, wiele połaci) × 1,12 do × 1,25 dach
Stropy o rozpiętości > 6 m, wsporniki, balkony × 1,2 do × 1,5 stropy
Duże przeszklenia z podciągami, nowoczesna bryła + 10% ściany i stropy
Spadek terenu × 1,15 fundamenty
Słaby grunt, woda gruntowa × 1,3 (plus wymiana gruntu osobno) fundamenty
Ciasna działka miejska, dźwig × 1,05 całość
Dom poniżej 150 m² PU + 5% całość
Oferta z wcześniejszego roku mnożnik z tabeli 3.3 całość

Krok 4. Zsumuj, dodaj pozycje dodatkowe i VAT

Pozycja dodatkowa Stawka orientacyjna 2026 netto
Rozbiórka istniejącego domu z wywozem 75–90 tys. zł
Mur oporowy ok. 3 500 zł/mb
Niecka basenowa (stan surowy) ok. 110 tys. zł
Wymiana gruntu 150–250 zł/m³
Wywóz nadmiaru ziemi 60–90 zł/m³

SSO netto = Σ (ilość × stawka) × korekty + pozycje dodatkowe SSO brutto = netto × 1,08 (dom do 300 m² PU)

Dokładność metody – test na rzeczywistych kosztorysach

Metodę z kroków 1–4 sprawdziliśmy na 27 kosztorysach z lat 2025–2026, używając rzeczywistych ilości z tych kosztorysów:

Miara Wynik
Kosztorysy z błędem do ±10% 16 z 27 (59%)
Kosztorysy z błędem do ±15% 17 z 27 (63%)
Mediana błędu bezwzględnego 8,5%
Największe błędy domy z garażem podziemnym, ze ścianami piwnic w całości żelbetowymi, ze stropami powyżej 1 000 zł/m²

Dla porównania sama cena za m² (3 700 zł × PU) na tych samych 27 budowach myli się w medianie o ok. 18%, a w skrajnych przypadkach o 25–50%.

Wniosek: dla domu na płaskiej działce, z typową konstrukcją i ilościami z projektu metoda trafia z dokładnością ok. 10%. Dla domów z ciężką częścią podziemną, na stoku lub z nietypową konstrukcją żelbetową użyj stawki „fundamenty ciężkie” i korekt stropów. Jednak nawet wtedy traktuj wynik jako widełki ±15%, a nie cenę ofertową.


7. Przykłady wyceny krok po kroku

Przykład A: dom piętrowy 285 m² PU, bez piwnicy, ławy, dach stromy z dachówki ceramicznej

Element Ilość Stawka Koszt
Prace przygotowawcze 30 000 + 60 × 285 – 47 100 zł
Ziemne + fundamenty + posadzka 285 m² PU 880 zł 250 800 zł
Ściany konstrukcyjne 300 m² 540 zł 162 000 zł
Stropy (nad parterem i piętrem) 342 m² 740 zł 253 100 zł
Dach (dachówka ceramiczna) 280 m² połaci 850 zł 238 000 zł
Ściany działowe 190 m² 210 zł 39 900 zł
Komin 8 mb 2 000 zł 16 000 zł
Razem netto 1 006 900 zł (3 533 zł/m²)

Rzeczywisty kosztorys domu o tej powierzchni z 2026 r. wyniósł 962 tys. zł bez rozbiórki. Różnica: +4,6%.

Przykład B: dom z poddaszem użytkowym 160 m² PU, bez piwnicy, rozbudowany dach

Element Ilość Stawka Koszt
Prace przygotowawcze 30 000 + 60 × 160 – 39 600 zł
Ziemne + fundamenty + posadzka 160 m² PU 880 zł 140 800 zł
Ściany konstrukcyjne 200 m² 540 zł 108 000 zł
Strop nad parterem 113 m² 740 zł 83 600 zł
Dach (połać z projektu, wiele połaci) 324 m² 850 zł 275 400 zł
Ściany działowe 96 m² 210 zł 20 200 zł
Komin 8 mb 2 000 zł 16 000 zł
Razem netto 683 600 zł (4 273 zł/m²)

Rzeczywisty kosztorys z 2026 r.: 646 tys. zł. Różnica: +5,9%. Gdyby połać policzyć wskaźnikiem (2,0 × zabudowa ≈ 210 m²), wynik byłby o ok. 100 tys. zł za niski. Dlatego w domach z poddaszem połać dachu trzeba wziąć z projektu.

Przykład C: dom 336 m² PU z piwnicą, dach płaski (warstwy poza SSO)

Element Ilość Stawka Koszt
Prace przygotowawcze 30 000 + 60 × 336 – 50 200 zł
Ziemne + fundamenty + część podziemna 336 m² PU 1 410 zł 473 800 zł
Ściany konstrukcyjne 319 m² 540 zł 172 300 zł
Stropy (z nad piwnicą i stropodachem) 492 m² 740 zł 364 100 zł
Ściany działowe 200 m² 210 zł 42 000 zł
Komin 8 mb 2 000 zł 16 000 zł
Razem netto 1 118 400 zł (3 329 zł/m²)

Rzeczywisty kosztorys z 2026 r.: 1 166 tys. zł. Różnica: −4,1%.


8. Jak sprawdzić otrzymaną ofertę na dom w stanie surowym

8.1. Trzy liczby, które szybko pokazują, czy oferta jest realna (2026, netto)

Wskaźnik Za nisko (sprawdź zakres) Typowo Wysoko (zapytaj o uzasadnienie)
Strop [zł za m² stropu] < 590 650–850 > 935
Dach stromy [zł za m² połaci] < 610 675–1 000 > 1 100
Ściany konstrukcyjne [zł za m² ściany] < 410 455–600 > 660
Fundamenty + ziemne [zł za m² PU] < 950 (z piwnicą) / < 650 (bez) 1 060–1 460 > 1 600
Cała oferta [zł za m² PU] < 3 000 3 300–4 100 > 4 600

8.2. Pozycje, których najczęściej brakuje w ofertach (koszt do doliczenia, 2026)

Pozycja Typowy koszt netto
Zaplecze budowy: kontenery, WC, prąd, ogrodzenie (6 miesięcy) 20–30 tys. zł
Geodezyjne wytyczenie budynku ok. 5 tys. zł
Wywóz odpadów (kontenery) ok. 7–8 tys. zł
Wywóz nadmiaru ziemi z wykopu 10–30 tys. zł (60–90 zł/m³)
Odbiór dna wykopu przez geologa ok. 1 tys. zł
Izolacje przeciwwilgociowe i termiczne fundamentów 12–20 tys. zł
Kanalizacja podposadzkowa ok. 7 tys. zł
Uziemienie (otok z bednarki) ok. 3,5 tys. zł
Schody żelbetowe ok. 11 tys. zł
Kominy z okuciem ok. 16 tys. zł
Rynny, rury spustowe, obróbki 20–30 tys. zł
Okna dachowe / wyłaz ok. 5 tys. zł/szt.
Ściany działowe murowane 35–45 tys. zł

8.3. Lista kontrolna: oferta na dom w stanie surowym

  1. Czy zakres jest identyczny we wszystkich porównywanych ofertach (tabela 8.2)?
  2. Czy ilości pochodzą z projektu wykonawczego konstrukcji, czy są „szacunkowe”? Stal liczona wskaźnikowo to częste źródło dopłat.
  3. Ile kosztuje m² stropu, m² połaci i m² ściany (tabela 8.1)?
  4. Co jest wyłączone: wymiana gruntu, zabezpieczenie wykopu, odwodnienie, mury oporowe, warstwy stropodachu?
  5. Jak długo cena jest ważna i czy umowa ma klauzulę waloryzacyjną?
  6. Czy ceny są netto, a jeśli brutto – z jaką stawką VAT?

9. Najczęstsze pytania: ile kosztuje dom w stanie surowym (FAQ)

Ile kosztuje dom w stanie surowym 150 m² w 2026 roku?

Ok. 500–620 tys. zł netto (3 330–4 110 zł/m²). Małe domy są często o 10–15% droższe za m², więc realnie 550–680 tys. zł. Brutto z VAT 8%: ok. 600–735 tys. zł.

Ile kosztuje dom w stanie surowym 200 m²?

Ok. 665–820 tys. zł netto, mediana ok. 745 tys. zł. Przy piwnicy lub skomplikowanym dachu do ok. 900 tys. zł.

Ile kosztuje dom w stanie surowym 300 m²?

Ok. 1,0–1,23 mln zł netto, mediana ok. 1,12 mln zł. W naszych kosztorysach 2025–2026 domy 280–340 m² kosztowały od 0,83 do 1,56 mln zł netto.

Ile kosztuje dom w stanie surowym za m² w 2026 roku?

Mediana z 15 kosztorysów 2026: 3 730 zł/m² PU netto. Połowa budów mieściła się w przedziale 3 330–4 110 zł/m².

O ile podrożał dom w stanie surowym od 2021 roku?

Cena za m² wzrosła o ok. 51% (2 460 → 3 730 zł/m²). Same stawki materiałów i robocizny wzrosły o ok. 36%. Resztę wzrostu tłumaczy pełniejszy zakres i wyższy standard budów.

Co jest najdroższe w stanie surowym?

Roboty ziemne z fundamentami i posadzką: ok. 37% ceny w 2026 r. Dalej są dach (ok. 23%), stropy (ok. 18%) i ściany (ok. 14%).

Czy płyta fundamentowa jest droższa od ław?

Zwykle różnica nie przekracza ±6%. W naszych równoległych wycenach raz tańsza była płyta, raz ławy.

Czy piwnica się opłaca?

Kosztuje 2 800–3 500 zł za m² rzutu, czyli mniej więcej tyle, ile średni m² całego domu w SSO. Za m² PU dom z piwnicą nie wychodzi więc wyraźnie drożej. Kwota całkowita rośnie jednak o 300–600 tys. zł.

Czy dach płaski jest droższy od stromego?

W samym SSO zwykle nie, bo warstwy izolacji stropodachu wycenia się osobno. Z warstwami (ok. 450 zł/m²) i attykami dach płaski jest zwykle droższy od prostego dachu stromego z blachodachówki.

Ile kosztuje m² stropu żelbetowego?

Kompletny strop monolityczny z belkami, wieńcami i schodami: 650–850 zł/m² (2026), przy dużych rozpiętościach do 1 350 zł/m². Sama płyta (deskowanie + zbrojenie + beton): ok. 450–500 zł/m².

Ile kosztuje m² dachu w stanie surowym?

Kompletny dach stromy: 675–1 000 zł za m² połaci, mediana ok. 850 zł. Blachodachówka ok. 700 zł, dachówka ceramiczna ok. 850 zł, blacha na rąbek ok. 950 zł.

Ile kosztuje stal zbrojeniowa i beton w 2026?

Stal z montażem: 7,9–8,8 zł/kg. Beton C25/30 z pompą i robocizną: ok. 725 zł/m³ (płyty i ławy).

Jaki VAT obowiązuje przy budowie domu?

8% dla domu do 300 m² PU. Przy większej powierzchni nadwyżka jest opodatkowana stawką 23%.


10. Słownik

Termin Znaczenie
SSO stan surowy otwarty: konstrukcja + dach, bez okien i drzwi
SSZ stan surowy zamknięty: SSO + stolarka okienna i drzwiowa, bramy
PU powierzchnia użytkowa wg projektu
Powierzchnia zabudowy (Z) rzut budynku po zewnętrznym obrysie ścian
Połać powierzchnia dachu mierzona po spadku, z okapami
Stawka kompletna cena za jednostkę obejmująca materiał, robociznę, sprzęt, koszty pośrednie i zysk
Mediana wartość środkowa: połowa budów była tańsza, połowa droższa
Przedział typowy środkowe 50% budów (od 25. do 75. percentyla)
Nowoczesny dom z dachem płaskim i dużymi otworami na przeszklenia w stanie surowym otwartym

Dom z dachem płaskim w stanie surowym



Metodologia i zastrzeżenia

  • Źródło: kosztorysy ofertowe wykonawcy stanu surowego otwartego z lat 2020–2026 (184 pliki). Do statystyk wybrano jedną, ostateczną wersję kosztorysu na budowę: 63 domy jednorodzinne z podaną powierzchnią użytkową. Pominięto hale, budynki usługowe, kamienicę, wersje robocze, oferty podwykonawców i oferty szacunkowe bez przedmiaru.
  • Ceny są netto, w poziomie z daty kosztorysu. Mediany i percentyle liczono dla każdego roku osobno. W latach 2023 (4 budowy) i 2024 (3 budowy) próba jest mała, więc wartości z tych lat są orientacyjne.
  • Od 2025 r. kosztorysy powstają w nowym szablonie, który jawnie liczy koszty pośrednie i zysk oraz pełniejsze zaplecze budowy. Część wzrostu cen 2024→2025 wynika z tej zmiany.
  • Stawki elementów to mediany z kosztorysów 2025–2026. Dokładność metody (±10% dla ok. 60% budów, mediana błędu 8,5%) zmierzono na tych samych kosztorysach, z których pochodzą stawki. Natomiast na nowych projektach błąd może być nieco większy.
  • Dane dotyczą głównie Krakowa i okolic. Z kolei w innych regionach poziom cen może różnić się o 5–15%.
  • Artykuł nie jest ofertą handlową. Wiążącą cenę daje wyłącznie kosztorys sporządzony na podstawie projektu budowlanego i wykonawczego.

Zobacz także nasz artykuł: Jak wybrać materiał na ściany zewnętrzne? Porównanie najpopularniejszych rozwiązań murowych.

Zobacz inne wpisy
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.